Ortodonci - Leczenie otrodontyczne bez tajemnic

lekarze specjaliści > Ortodonci >Leczenie otrodontyczne bez tajemnic

Leczenie otrodontyczne bez tajemnic

medserwis.pldr Iwona Gnach-Olejniczak
Nie usuwa zębów przed leczeniem ortodontycznym. W dniu założenia aparatu pracuje nad prawidłową wysokością każdego zęba. Leczy szybko, osiągając spektakularne efekty poprawy nie tylko wyglądu uśmiechu, ale i całej twarzy. Opatentowała w Polsce Dental Face Lifting®. O ortodoncji rozmawiamy z dr Iwoną Gnach-Olejniczak, stomatologiem gwiazd, która zakładała aparaty m.in. Natalii Siwiec i Tomaszowi Karolakowi.

Dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog, ortodonta, lekarz certyfikowany American Academy of Aesthetic Medicine, UNIDENT UNION Dental Spa, Medycyna Estetyczna we Wrocławiu (www.unidentunion.pl)

Jakie wady zgryzu jest Pani w stanie naprawić aparatem ortodontycznym?
Nowoczesna ortodoncja, którą od lat promuję w Polsce, niweluje większość wad zgryzu, a często nawet zastępuje zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej. Za pomocą autorskich technik i systemów samoligaturujących jestem w stanie bezinwazyjnie rozbudować łuki zębowe i odtworzyć prawidłowe relacje żuchwy i szczęki , nawet przy wadach zgryzu III klasy, tam gdzie wielu lekarzy zaleca zabieg operacyjny.

Ile przeciętnie trwa taka kuracja?

Średni czas leczenia wady zgryzu to 12-18 miesięcy. Są jednak bardziej skomplikowane przypadki, gdzie czas terapii jest dłuższy, nawet powyżej 2 lat. Wydłużoną kurację rekompensuje fakt, że pacjent dzięki ortodoncji unika zabiegu chirurgicznego. Drugi atut – już na pierwszej wizycie, podczas montażu aparatu uśmiech przechodzi z reguły korzystną metamorfozę.

Dzięki aparatowi wygląda się lepiej?

U pacjentów z pogłębionym nagryzem, startymi siekaczami i trzonowcami, najpierw rozklinowuję zgryz i podnoszę wysokość zwarcia, a przed założeniem aparatu wykonuję przedortodontyczne bondingi. Za ich pomocą odtwarzam prawidłowe wysokości zębów, zniszczonych przez wadę zgryzu. Są to oczywiście bondingi robocze, które w trakcie terapii modyfikuję, a na finał wymieniam na licówki porcelanowe, jednak pacjenci już w dniu montażu aparatu są zachwyceni pierwszą zmianą w wyglądzie ich uśmiechu. Aparat wtedy w ogóle im nie przeszkadza.
Wielu ortodontów przed założeniem aparatu zaleca usuwanie zębów. Co Pani o tym myśli?
Ortodoncja XXI wieku to ortodoncja nieekstrakcyjna, która zrywa z powszechnym do niedawna usuwaniem zębów (głównie czwórek i piątek) i koncentruje się na poprawie rysów całej twarzy. O usuwaniu zębów decyduje wyłącznie profil pacjenta, ale na palcach jednej ręki mogę policzyć pacjentów w mojej 20-letniej praktyce, którzy mieli zbyć pełne profile. Reszta wymagała wręcz przeciwnie właśnie rozszerzenia łuków zębowych i uwypuklenia profilu.

Jak to wpływa na rysy całej twarzy?

Moja autorska ortodoncja, którą rozwijam od 20 lat, opierając się od początku na najlepszych wzorcach ze szkół ortodontycznych w Kalifornii, poprawia wygląd całej twarzy. Dlatego jest ona jednym z elementów Dental Face Liftingu®, który opracowałam i opatentowałam w Polsce. Daje on trwałą poprawę rysów twarzy za pomocą interdyscyplinarnej stomatologii zintegrowanej z medycyną estetyczną.

Jakie zmiany w wyglądzie osiąga Pani najczęściej?

W większości typów wad po wyleczeniu zgryzu i zdjęciu aparatu uwypukla się okolica podnosowa, zmienia położenie brody, usta stają się pełniejsze, a skóra mniej podatna na zmarszczki. Podwyższenie wysokości zwarcia daje wysmuklenie rysów twarzy, wypłaszczenie bruzd nosowo-wargowych. Powszechnym efektem jest poprawa owalu w zakresie średniego i dolnego piętra twarzy, zarysowanie linii i kątów żuchwy. Pacjenci przechodzą urodową metamorfozę, a u wielu z nich dotyczy ona nie tylko wyglądu twarzy, ale i także ogólnego samopoczucia.

Jak leczenie ortodontyczne wpływa na zdrowie całego organizmu?

Za pomocą leczenia ortodontycznego leczę nie tylko wady zgryzu, ale także zaburzenia w pracy stawów skroniowo-żuchwowych. Odpowiadają one za uporczywe migreny, szumy uszne, bóle głowy, karku, oczu, pleców, wady postawy. U pacjentów z pogłębionym nagryzem powszechne są dolegliwości odogniskowe, których źródłem jest właśnie wada zgryzu. Najczęściej odwiedzają oni dziesiątki innych specjalistów, zanim zorientują się, że przyczyna problemu znajduje się w jamie ustnej.

Jakie są ewentualne powikłania ortodoncji?

Powikłania mogą wynikać z niedostatecznej higieny, wtedy pojawiają się ubytki próchnicowe lub stany zapalne dziąseł. Na szczęście przy systemach samoligaturujących rezygnuję z pierścieni na trzonowcach, które są najbardziej uciążliwe w utrzymaniu higieny. Do higieny ortodontycznej rekomenduję moi8m pacjentom hydropulsery, zwane też waterpickami. W trakcie leczenia zalecam regularne przeglądy oraz higienizację, której podstawą jest usuwanie kamienia nazębnego.

O czym należy pamiętać mając aparat?

Przykazanie pierwsze brzmi: noś wyciągi elastyczne zgodnie z zaleceniem lekarza. Każdy dzień bez tak zwanych elastików to o jeden dzień dłuższa terapia ortodontyczna. Prowokują one prawidłowe ustawienie zębów dolnych i górnych względem siebie, korygując zgryz. Po drugie należy sumiennie zgłaszać się na wizyty kontrolne. W ich trakcie dentysta wymienia łuki i dostosowuje aparat do aktualnego ułożenia zębów. W leczeniu ortodontycznym liczy się kontrola nad procesem zmian, gdy ominiesz wizytę zęby mogą przesunąć się zbyt mocno lub w niewłaściwym kierunku. Potem trzeba będzie to korygować i leczenie potrwa dłużej. Bądź także w kontakcie z lekarzem. Gdy tylko uszkodzi się jakikolwiek element aparatu, zauważysz niepożądaną zmianę, cokolwiek cię zaniepokoi –umawiaj się na wizytę. Bagatelizowanie takich spraw jak np. odklejenie zamka zawsze wydłuża czas noszenia aparatu. Na szczęście moi pacjenci tak lubią wizyty w klinice, że większość z nich sumiennie zgłasza się na ortodontyczne wizyty.

UNIDENT UNION Dental Spa Medycyna Estetyczna
Wrocław, Al. Kochanowskiego 20c
(+48) 71 372 03 52

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl